Ekstraktor zemljišnog rastvora

 

Ekstraktor zemljisnog rastvora - znacaj primene ekstraktora

Nepravilno navodnjavanje i nepravilna prihrana predstavljaju neke od najvecih gresaka u intenzivnoj povrtarskoj proizvodnji, koje neminovno dovode do slabih ili losih rezultata. Ovakve greske cesto su potpomognute savetima "polustrucnjaka", tj. savetima agronoma koji nisu zasadili neku biljku za ceo radni vek. Rezultati ta dva faktora neminovno dovode do razocarenja, pri cemu se uvek krivica prebacuje na nekog treceg, poput "ne valja seme ili pesticid ili djubrivo"...

Da bismo izbegli gore pomenute probleme izuzetno je bitno kontrolisati nasu proizvodnju i za tu svrhu sluze uredjaji, od kojih su najbitniji ekstraktor i tenziometar, pri cemu nam ekstraktor sluzi za kontrolu prihrane (ili ishrane bilja), a tenziometar za kontrolu navodnavanja.

Uticaj kolicine hrane na biljku

Poznato je da su nasi povrtari skloni preterivanju. Tako, prilikom zasnivanja proizvodnje (obrade zemljista ili prilikom rasadjivanja) unose ogromne kolicine hrane, sto stajnjaka, a sto kompleksnih djubriva. Ovakva preterivanja, gde povrtari cesto unose i preko 2.000 kg NPK po hektaru vrlo stetno deluju na koren biljke, jer tolika koncentracija soli ostecuje nezne zilice korenovog sistema.

Tako, u momentu zasnivanja proizvodnje, kolicina hrane u zemljistu je mnogo veca od one potrebne biljkama i ta kolicina vrlo stetno deluje na samu biljku. Medjutim, drugi nedostatak takvog preterivanja, javlja se vec posle 6-10 nedelja od rasadjivanja, kada povrtari obicno misle da ima dovoljno hrane u zemljistu, a istina je vrlo cesto potpuno suprotna. Naime, u sistemu kap po kap, uticaj osnovnog djubrenja se velikom brzinom smanjuje, pa u laganim zemljistima vec posle 6 nedelja mozemo smatrati da je uticaj naseg osnovnog djubrenja vrlo nizak ili zanemariv. (Agroblen ima drugaciji nacin delovanja - procitati Agroblen)

Dodavanje prihrane

Smanjenjem uticaja osnovnog djubrenja moramo krenuti sa prihranom. Prihranu dodajemo ili proporcionalno (g / 1000 l vode) ili preko povrsine (kg/ha). Detaljna uputstva u knjizi Ishrana povrca. Nedostatak hrane u ovoj fazi dovodi do smanjenja broja i kvaliteta cvetova, kao i do zaostajanja biljke u porastu i razvoju. Greske se obicno desavaju nekih 45-70 dana po rasadjivanja, kada povrtar ima u glavi sta je sve dao od djubriva pre rasadjivanja, a previdja cinjenicu da je to uglavnom ili isprano ili usvojeno od strane biljke.

Drugi, veci problem kod dodavanja prihrane jeste odredjivanje kolicine hrane koju treba dati biljkama. Ovo je jedan od najvecih problema, a razmere istoga mozemo naslutiti kada uporedimo programe prihrane raznih uvoznika djubriva (nazovimo ih djubretarima). Problem je ocigledan jer razni djubretari za istu kulturu imaju raspon kolicina hrane od 30-350 kg/ha nedeljno. Takav raspon je moguc, pa bi mogli reci da biljka u stresnim i losim uslovima trosi vrlo malo hrane, dok u periodima intenzivnog porasta biljka moze potrositi veoma mnogo...

Sta utice na potrosnju hrane od strane biljke

Potrosnja hrane zavisi od vise faktora od kojih su najbitniji:

1. Vremenski uslovi - pri lepom i toplom vremenu biljka brzo raste i trosi dosta hrane, dok u stresnim uslovima (hladna noc, oblacno...) biljka trosi malo hrane

2. Velicina biljke - veca biljka (vise lisne mase i roda) zahteva znacajno vise hrane od male biljke ili tek rasadjene biljke

3. Tip zemljista - laksa zemljista su sklonija ispiranju, pa su potrebe za hranom nesto vece, dok teza zemljista imaju manje ispiranje pa je ukupna kolicina hrane nesto manja, ali zbog redjeg navodnjavanja, kolicina hrane po navodnjavanju moze biti veca.

Kako odrediti potrebnu kolicinu hrane

Potrebnu kolicinu hrane odredjujemo redovnom kontrolom stanja hrane u zemljistu pomocu ekstraktora. Redovnim pracenjem vrednosti na ekstraktoru mozemo lako proceniti da li smo dali previse ili premalo hrane i lako mozemo iskontrolisati potrebe biljaka.

Kontrola se zasniva na pracenju pre svega EC vrednosti, koja nam govori o kolicini hrane u zemljistu, a zatim i pH vrednosti, koja nam govori o pristupacnosti iste.

EC vrednost

Elektroprovodljivost ili EC vrednost nam govori koliko hrane imamo u zemljistu. EC vrednost merimo pomocu EC metra...

Kako kontrolisati kolicinu hrane

Kolicinu hrane kontrolisemo izvlacenjem zemljisnog rastvora iz ekstraktora. Taj zemljisni rastvor je upravo onaj koji koren biljke usvaja i to nam je najmerodavniji parametar. U praksi potrebno je kontrolisati EC i pH vrednosti na 3 merna mesta, kako sledi:

merenja / mesta merenja
Voda
U rastvoru ili na kapaljci
Iz ekstraktora
pH
pr. 7,4
pr. 5,9
pr. 6,3
EC
pr. 0,5
pr. 0,5+1,3=1,8
pr. 1,8+0,6=2,4

pH i EC vode kontrolisemo kako bi videli da li je doslo do promene kvaliteta vode.

pH i EC na kapaljci (uhvacen celokupan rastvor ispod jedne kapaljke tokom navodnjavanja) ili izmereno u rastoru (ukoliko pravimo finalni rastvor) - ove vrednosti treba da se poklapaju sa vrednostima koje navedemo u programu prihrane

pH i EC u ekstraktoru govore nam koliki je ukupan uticaj hraniva na biljku. Taj ukupan uticaj cini uticaj hranljivog rastvora i uticaj zemljista.

Primer vrednosti kod paradajza sa prosecnom vodom

Primer za vodu: pH =7,6 EC = 0,65 HCO3 oko 450...

Prihrana na svakih 1000 litara vode u fazi berbe paradajza treba da sadrzi (za ovu vodu):

Solinure 1 - 725 g

Solinure 9 - 25 g

Kalcijum nitrat - 225 g

Azotna kiselina (55%) - 0,415 lit.

Ciljani rezultati: pH rastvora 6,0 i EC oko 1,95

merenja / mesta merenja
Voda
U rastvoru ili na kapaljci
Iz ekstraktora
pH
7,6
6,0
*napomena 01
EC
0,65
1,9-2,0
pozeljno 2,5-3,0.. **nap. 02

*Napomena 01: Ukoliko je pH iznad 7,0 - korigujemo program prihrane, povecavanjem kiseline dok pH u rastvoru ne bude 5,6 a ukoliko je pH ispod 6,0 smanjujemo kolicinu kiseline tako da pH u rastvoru bude 6,5 (ili potpuno izbacujemo kiselinu)

** napomena 02: Ukoliko je EC iz ekstraktora manji od 2,5 pojacacemo kolicinu hrane za nekih 20-30% (sve osim kiseline), a ukoliko je EC izmedju 3,0 i 3,5 smanjicemo kolicinu hrane 20-25%, ukoliko je EC 3,5-4,0 smanjicemo 40-50% i ukoliko je EC preko 4 smanjicemo 60-70%.

Ovo su nacelne smernice koje vaze za ovaj primer. Svi proizvodjaci dobice kompletan program prihrane sa svim potrebnim smernicama.

Sta nam treba za rad sa ekstraktorom?

Dobra volja

Jedan slobodan dan za obuku

I nesto novca za uredjaje i analize...

Sta zauzvrat dobijamo?

Kvalitetniju i profitabilniju proizvodnju.

Ustede vec posle nekoliko meseci rada sa ekstraktorom...

Ovakve rezultate (i to vrlo lagano)....